IN: Niederle, Lubor: Slovanské starožitnosti, (Nakladatelství Bursík a Kohout, Praha, 1911)
Str. 162. Potrava a nápoje.
..Je už předem pravděpodobno, že předmětem potravy u starých Slovanů bylo vše, co živného kolem poskytovala příroda… hlavní jejich potravou byly různé druhy obilnin… Slované staří pražené zrní nedozrálých klasů (pražmo) jako kaši jídávali. Oblíbené při obřadech, slaviti kaši značí tolik, co slaviti veselku….
IN: Severin Pavel, Staročeské umění kuchařské, 1535, použity texty z Nejstarší české rukopisné sbírky kuchařských návodů z 15. století
Kaše semenečná.
Zetři semenec surový, zvař to s vínem a chceš-li s krupicí bílého chleba a kmínu přičiniti, a daj kořenie a přičiň vína řeckého.
Maková kaše. Kaši též tak máš dělati.
IN: Časopis Český lid XXI. Str 454/455
Antl V.: Zprávy starodávné…
Aby slepice mnoho vajec nesly, dávej jim často semenec jísti, činí slepice nosné. Chceš-li, aby slepice brzy kvokaly, na štědrý den spař vřelou vodou semenec a dej jim jísti. (Jihočeské listy VII. 148)
IN: Kuchařka – NM fol 17-18
Semenečná polévka. Semenec jarý rozetřieti dobře a potom rozpusť malvazím neb jiným pitím, kterým chceš. A okořeň.
Postnie polévka. Rozdělaj múku s malvazím tak, ať jest dobře řídko jako polévka semenečná. Potom proceď a zvař málo a okořeň.
IN: Zíbrt, Čeněk: Staročeské umění kuchařské, Praha 1927
Str 123 – semenec jarý = čerstvý, mladý
Str 149: Zetři jarý semenec, rozpusť starým pivem, proceď, daj tam jader vořechových, břeskových, bzového květu se lžící, muškát, eufrosy prachu, tolikéž medu, vař to spolu.
IN: Jirásek, Alois: Marila ( Filosofská historie a Marila, OMNIA- Nakladatelství Svoboda 1969)
Str 150: Jednou podvečer, bylo to v září měsíci, seděl Celba Turek se starou Uršilou v kuchyni a dělal on, bývalý turkobijce, poklidně louče do zásoby na zimu. Seděl nedaleko krbu na hrubé stolici proti Uršule, která za stolem při světle lojové svíce přebírala jarý semenec na semencovou kaši, kterou na zítřek chystala a do níž připravena byla také jádra ořechová, břesková a sušený květ bezový, což vše leželo vedle na dvou dřevěných miskách…